aktorka | piosenkarka | pedagog religijny | filozof
RECITAL ZYDOWSKI "ZOL ZAJN "
„Zol zajn” -słowa te stanowią metafizyczne motto, które wyznacza czas obcowania z muzyką, poezją, kulturą oraz religią żydowską. Śpiewanie recitali w języku jidisz potwierdza kierunek zainteresowań artystycznych Beaty Czerneckiej i daje jej sposobność prezentowania pełni możliwości wokalnych, dramatycznych i interpretacyjnych. W żydowskim koncertowaniu spełnia się dynamiczna osobowość wokalistki i przez to odnajduje niepowtarzalny, mistyczny wyraz. Beata Czernecka odnalazła się w poezji żydowskiej: "Uwielbiam śpiewać w jidysz. Samo wypowiadanie słów w tym języku sprawia mi radość" (Przekrój, 1999). Muzyka recitalu swoim transowym i ludowym brzmieniem podkreśla emocje zawarte w tekstach:”...mistyczne słowa żydowskich tekstów jakby otwierają mój głos..." (Gazeta Krakowska, 2001). Recitale żydowskie spodobały się publiczności i wpisały się w repertuar sobotnich kabaretów Piwnicy pod Baranami, stając się ich nieodłączną częścią. "Żydowska poezja w bezpośredni sposób mówi o tęsknocie za spełnieniem, o potrzebie bliskości drugiego człowieka i Boga, o przyjaźni i o tym, że najważniejsza jest miłość" (Gazeta Krakowska, 2001)...Czyż właśnie nie jest to magia przynależna również miejscu i przestrzeni ,które pozostawił po sobie Piotr Skrzynecki...i która trwa nadal!
Z projektem żydowskim związani są artyści kabaretu Piwnica pod Baranami oraz muzycy, dla których udział w koncertach staje się szansą na zbliżenie się do świata tradycji żydowskiej. Z programem recitalu pozwiązani są takze znani kompozytorzy: Jarosław Bester J.K.Pawluśkiewicz, B Rawski, A.Łazarkiewicz, M. Michalak, A. Konarski, W. Abaszidze, i inni. Nad stroną językową czuwa znakomity fachowiec Julia Makosz – autorka słownika jidisz i wykladowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Teksty utworów recitalu „Zol zajn” zaczerpnięte są ze współczesnej poezji żydowskiej oraz starych ludowych pieśni. Jeden z utworów mówi o wyczekiwaniu na Mesjasza, który swoim przyjściem zjednoczy ludzkość w tańcu miłości... S'iz nito opowiada o przemijalności życia i o tym, ze na co dzień najlepiej stosować zasadę Carpe Diem. Beata Czernecka w swoim recitalu śpiewa o tym, że: Nie ma już wczoraj, nie ma jeszcze jutra, jest tylko odrobina dzisiaj. Nie przeszkadzajmy obecnej chwili w tym, by rozkwitała pełnią i szczęściem... Może wydaje Ci się ,że mówisz do mnie i widzisz, że moje oczy słuchają innego głosu i że moje spojrzenie jest nieobecne...Niech wystarczy jedna moja łza, by twój ból był obmyty... Podaj mi rękę i przeprowadź na drugą stronę...
Niech będzie, że budujemy zamki na piasku, niech będzie, że być może nasza łódź nigdy nie dopłynie do brzegu, niech będzie, że bogactwo nie istnieje... nawet jeśli tak czujemy idźmy nadal słoneczną drogą ku miłości i prawdzie. Szukajmy swojego niepowtarzalnego miejsca – by uczyć się życia w Pełni.
Najlepszą recenzją przygotowanego przez artystke recitalu w 1999 roku pt. „Zol zajn" było zaproszenie dyrektora Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie - Janusza Makucha do zaśpiewania recitalu w Teatrze Bagatela podczas IX edycji Festiwalu. Występ ten był wielkim sukcesem potwierdzonym zaproszeniem do koncertu finałowego Festiwalu na ulicy Szerokiej - emitowanym w Programie 2 TVP. "Od znajomych dowiedziała się, że młodzi muzycy szukają wokalistki. Była pierwszą, która się zgłosiła. I została (...). Bez nich mój recital nie mógłby zaistnieć w takiej formie, jak pokazaliśmy w marcu w Piwnicy (Przekrój, 1999). Chodzi o współpracę z zespołem Cracow Klezmer Band .
W czasie X Festiwalu Kultury Żydowskiej - Kraków 2000 artystka zaśpiewała recital, który towarzyszył wystawie artystów z Izraela.
W latach 2000-2012 recital "Zol zajn" z zespołem muzyków Piwnicy pod Baranami oraz z zaproszonymi muzykami - gościł na scenach polskich i zagranicznych teatrów i festiwali.
Najważniejsze koncerty i nagrania związane z recitalem żydowskim:
· 1999 - premiera recitalu "Zol zajn" z zespołem Cracow Klezmer Band
· 1999 - Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie - recital w Teatrze Bagatela oraz koncert finałowy na ulicy Szerokiej (rejestracja TVP2)
· 1999 - pieśni i melodie z recitalu „zol zajn”- jako podklad dokumentalnego filmu o historii żydowskiej
· 1999 - 2000 wielokrotne wywiady telewizyjne z zespolem Cracow Klezmer Band (obecnie Bester Quartet) w Telewizji Krakow
· 2000 - jako gość na 36 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie z programem „Zol zajn”
· 2000 - premiera recitalu „Zol zajn II” z muzykami Piwnicy Pod Baranami
· 2000 - Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
· 2003 - pieśń „Sznirele perele”- zarejestrowana (TVP2) podczas Kabaretu Piwnicy Pod Baranami oraz emitowana w telewizji .
· 2005 - wydanie koncertowej płyty: „Koncert pieśni jidisz”
· 2007- Nowa Tradycja - Festiwal Folkowy Polskiego Radia
· 2008 - Synagoga Pod Białym Bocianem Wroclaw
· 2008 - Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
· 2008 - Spotkanie Rymanow - Dni Pamieci Żydowskiej
· 2008 - Simcha Spotkania z Kulturą Żydowską we Wrocławiu
· 2009 - „Jeden Bóg wiele kultur” Festiwal w Sanoku
. 2010 - Festiwal Kultury Żydowskiej Kraków galeria ul.Marka
. 2011 - koncert w Edmonton Kanada
Od 2012 - 2017 Beata Czernecka wystąpiła w wielu miastach
i zagrała niezliczoną ilość recitali "Zol zajn" na festiwalach, w teatrach i domach kultury,ale także na plenerach, a nawet na Światowych Dniach Młodych w Krakowie. Można wymienić wiele miast, ale podajemy te najważniejsze wydarzenia w ostatnich latach i będzie to na pewno
- Festiwal Trzech Kultur we Włodawie
- Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha we Wrocławiu
- Festiwal Żydowski w Białymstoku
- Koncert żydowski z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie na Festiwalu Młodych
- Recital plenerowy w Mińsku Mazowieckim
- Recital w synagodze w Kazimierzu Dolnym
Chce się śpiewać
Więc śpiewam
Ale gdzież jest radość
Która pieśni towarzyszyć powinna
Chce się tańczyć
Tańczę
Gdzie jest płomień
Który jest w tańcu...
Obecny
KONCERT CHRZESCIJANSKI: :
MP3
http://www.myspace.com/koncertchrzescijanski
TYTUŁ:
Pieśni Mojego Nieba
Niepowtarzalny projekt chrześcijańskiłą czący w sobie ducha orientu, klasyki i piosenki zaangażowanej.
Koncert grany na obchodach chrześcijańskich, akcjach ewangelizacyjnych, rocznicach parafialnych i narodowych
wykonanie:
artystka Piwnicy pod Baranami Beata Czernecka
oraz
zespol w składzie :
Hubert Kowalski -kontrabas ,śpiew
Iga Miernik-śpiew
Szymon Fecica-śpiew
Paweł Pierzchała- fortepian
Michael Jones - skrzypce, ravanhuta djembe, trąbka, śpiew.
W koncercie usłyszymy miedzy innymi kompozycje:
Pawła Bębenka, Piotra Pałki, Jacka Gałuszki, Beaty Czerneckiej ,Jarka Bestera
zagraliśmy miedzy innymi :
- Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Lodzi
- koncert ewangelizacyjny w ramach Nowej Perspektywy
- Piwnica Pod Baranami
- Domu Kultury w Krzeszowicach BEATA CZERNECKA
KONCERT KOLEDOWO - ZIMOWY i płyta świąteczna "BLASK AUREOLI":
BLASK Andrzeja Seweryna i Beaty Czerneckiej.
Wybitny aktor Andrzej Seweryn oraz wokalistka o niepowtarzalnym głosie - Beata Czernecka (Piwnica pod Baranami) nagrali wspólnie świąteczny album - "Blask aureoli" - który zachwycił słuchaczy w każdym wieku.
Album doskonale nadaje się na prezent, jest wydany w pięknym kartonowym opakowaniu digipack.
Płyta wyróżnia się na tle pozostałych wydawnictw świątecznych, gdyż nie jest kolejną wersją tradycyjnych kolęd. "Blask aureoli” zawiera wyjątkowe utwory do słuchania przez całą zimę. Album ukazał się w 2006roku i zebrał doskonałe recenzje.(można przeczytać na tablicy profilu)
W nagraniach udział wzięli czołowi polscy muzycy:
Fortepian: Michał Jurkiewicz, Adrian Konarski, Marcin Sanakiewicz, Grzegorz Sieradzki;
Perkusja (instr. perkusyjne): Sławek Berny;
Skrzypce: Michał Chytrzyński, Michał Półtorak;
Wiolonczela: Magdalena Pluta;
Altówka: Paweł Odorowicz;
Klarnet: Piotr Skupniewicz;
Flet: Kamila Owsianików;
Gitara: Jacek Królik;
Kontrabas, gitara basowa, fretles: Józef Michalik;
Chórki: Beata Czernecka , Szymon Fecica, Michał Kłos, Zofia Nowak.
Muzykę na płytę napisali znani kompozytorzy:
- Jarosław Bester, - Jacek Gałuszka, - Adrian Konarski, - Zygmunt Konieczny, - Marek Michalak, - Andrzej Zarycki, - oraz Beata Czernecka.
Słowa na płytę napisali następujacy poeci:
- Urszula M. Benka, - Antoni Gazda, - Robert Kasprzycki, - Teofil Lenartowicz, - Krystyna Lenkowska, - Agnieszka Osiecka, - Halina Pląder BEATA CZERNECKA